Наукові напрями

Кафедра аптечної технології ліків НФаУ має свої славні традиції і певні пріоритетні наукові напрями.  Ці напрямки базуються на фундаментальній фармацевтичній школі, розвиток якої пов’язаний з такими визначними постатями, як проф. Чешвілі І.П., проф. Шульман Ф.С., проф. Красовський М.П., проф. Ковальов С.Г., проф. Шубін С.Ф., проф. Півненко Г.П., проф. Сало Д.П., проф. Перцев І.П., доц. Чаговець Р.К., акад. Тихонов О.І., проф. Тихонова С.О., проф. Половко Н.П., проф. Вишневська Л.І., які в різні роки успішно керували кафедрою.

НАУКОВІ НАПРЯМИ КАФЕДРИ АПТЕЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ЛІКІВ

  • Розробка складу, технології та біофармацевтичні дослідження лікарських засобів на основі природної та синтетичної сировини (№ держреєстрації 0114U000945).
  • Створення гомеопатичних лікарських засобів (№ державної реєстрації НДР: 0114U000962).

На кафедрі ведеться активна робота з розробки лікарських препаратів на основі сировини природного та синтетичного походження.  

Одним з основних наукових напрямів діяльності кафедри є «Створення складу і технології  біологічно-активних речовин та лікарських засобів природного і синтетичного походження».

Важливість проведення науково-дослідної роботи в даному аспекті пов’язана з тим, що за своєю фармакологічною активністю лікарські засоби природного походження не поступаються синтетичним аналогам, а, завдяки збалансованому комплексу біологічно активних речовин, сприятливо діють на організм людини практично без побічних ефектів. Тому пошук та впровадження нових вітчизняних препаратів на основі природних біологічно активних комплексів є актуальним для фармацевтичної галузі України.

Для забезпечення ефективного терапевтичного впливу на різні ланки патологічних процесів актуальним і доцільним є створення інноваційних комбінованих лікарських препаратів на основі засобів синтетичного та природного походження, які не мають вираженої побічної дії, а головне, нешкідливих для здоров’я людей субстанцій, особливо при тривалому застосуванні.

Зокрема, до наукових розробок кафедри відносяться у тому числі крем «Метроксал», гель «Артпромент», аерозоль «Кріобіозоль», настойка «Гретавоск», фітосироп «Холофіт», крем-маска «Флавостерол», гель-маска «Флавостерол», гель-маска «Уртиція», складна настойка «Стимуфіт», олійний екстракт “Коренефіт”, таблетки, вкриті оболонкою «АП-гельмін», пастилки жувальні «Альбенпаст», капсули тверді «Фітогельмін», ветеринарний крем з екстрактами сапропелю, краплі та збір для корекції клімактеричного синдрому, фітозбір комплексний для лікування мастопатії, “Оліфіт”, олівець (бальзам)  з олійним екстрактом суміші ЛРС і екстрактом манго тощо.

Наступним науковим напрямом роботи кафедри є «Створення гомеопатичних лікарських засобів».

Світова практика в області охорони здоров’я свідчить про збільшення об’ємів споживання і асортименту гомеопатичних препаратів. Це у свою чергу стимулює розвиток гомеопатії і активне формування нормативно-правової бази в Україні. Крім безумовної ефективності впливу, гомеопатичні ліки мають ряд переваг перед синтетичними лікарськими препаратами: не викликають звикання і фармакологічної залежності; не виявляють алергічної дії на організм внаслідок застосування надзвичайно малих доз діючої речовини та не провокують виникнення побічних ефектів зведена до мінімуму. Варто зазначити, що ряд важливих питань, які стосуються різних аспектів гомеопатії, зокрема правових та питань з технології гомеопатичних лікарських засобів, контролю їх якості та стандартизації залишаються відкритими. Все це спонукає до активної науково-дослідної роботи, яка матиме практичне значення для населення України.

Підготовка наукових кадрів

Наукова школа кафедри аптечної технології ліків включає провідних учених української школи фармації. Проводиться активна підготовка нових висококваліфікованих наукових фахівців. Зокрема, у період з 2016 р. по 2022 р. було захищено 10 кандидатських та 5 докторських дисертацій

У 2024-2025 н.р. на кафедрі АТЛ виконуються 1 докторська та 7 кандидатських дисертацій.

ПІД КЕРІВНИЦТВОМ СПІВРОБІТНИКІВ КАФЕДРИ ВИКОНУЮТЬСЯ КАНДИДАТСЬКІ ДИСЕРТАЦІЇ:

Аспіранти (державне замовлення):

Кисельова К.Є. – проф. Вишневська Л.І. (31.08.2025) дн

Паливода П.В. – проф. Зуйкіна С. С. (31.08.2026) вч

Аспіранти (контрактна форма навчання):

Яромій М.В. – проф. Половко Н. П. (30.09.2025)

Круглов Є.М. – доц. Буряк М.В. (30.09.2025)

Веретільник  О.О. – доц. Буряк М.В. (30.09. 2026)

Благовісна К.В. – проф. Зуйкіна С. С.  (31.08.2027)  дн

Рибак Н.В. – проф. Вишневська Л.І.  (30.09.2027)

 

ДОКТОРСЬКІ ДИСЕРТАЦІЇ, ЩО ВИКОНУЮТЬСЯ НА КАФЕДРІ:
1. Буряк М.В. (науковий консультант – проф. Вишневська Л. І.)
У 2022-2023 н.р. успішно захистились:

Бурбан Оксана Іванівна «Розробка складу і технології комбінованого гелю для терапії променевих уражень шкіри». Спеціалізована вчена рада ДФ 64.605.045, 11.01.2023 р. Науковий керівник: завідувач кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету, доктор фармацевтичних наук, професор Вишневська Лілія Іванівна
Ткачук Оксана Миколаївна «Дослідження з оптимізації застосування лікарської рослинної сировини у виготовленні лікарських засобів». Спеціалізована вчена рада ДФ 64.605.047, 10.02.2023 р. Науковий керівник: завідувач кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету, доктор фармацевтичних наук, професор Вишневська Лілія Іванівна

Нестерук Тетяна Миколаївна «Розробка складу, технології і дослідження лікувальних олівців з олійним екстрактом фітокомпозиції антимікробної, протизапальної та репаративної дії» Спеціалізована вчена рада ДФ 64.605.051, 20.04.2023 р. Науковий керівник: доктор фармацевтичних наук, професор кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету Половко Наталя Петрівна.

У 2023-2024 н.р. успішно захистились:

Мацюк Оксана Дмитрівна «Дослідження з розробки складу та технології лікарських препаратів на основі екстрактів в умовах аптек». Спеціалізована вчена рада ДФ 64.605.070, 10.01.2024 р. Науковий керівник: завідувач кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету, доктор фармацевтичних наук, професор Вишневська Лілія Іванівна

Олефір Анастасія Ігорівна “Розробка складу та технології лікарського препарату протизапальної дії у формі трансдермальної терапевтичної системи”. Спеціалізована вчена рада ДФ 64.605.087, 4.06.2024р. Науковий керівник: завідувач кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету, доктор фармацевтичних наук, професор Вишневська Лілія Іванівна

Боднар Любов Анатоліївна «Дослідження з розробки самоемульгувальних композицій важкорозчинних лікарських речовин на прикладі симвастатину». Спеціалізована вчена рада ДФ 64.605.089, 5.06.2024р. Науковий керівник: доктор фармацевтичних наук, професор кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету Половко Наталя Петрівна.

У 2024-2025 н.р. успішно пройшли апробацію:

Шмалько Олександр Олександрович «Теоретичне та експериментальне обґрунтування фармацевтичної розробки лікарських препаратів для комплексної терапії хронічного неспецифічного виразкового коліту». Науковий консультант: завідувач кафедри аптечної технології ліків Національного фармацевтичного університету, доктор фармацевтичних наук, професор Вишневська Лілія Іванівна.